WSPIERAMY

EKO
NGO

PROSTO Z OLSZTYNA

Pieczemy warmiaczka

POWIAT OLSZTYŃSKI
Teraz każdy będzie mógł spróbować „Warmiaczka” – ciasta, które swoim smakiem ma promować region.

Dzięki konkursowi, który Starostwo Powiatowe w Olsztynie rozstrzygnęło pod koniec kwietnia 2021 roku, poznaliśmy recepturę na „Warmiaczka”. To ciasto miodowe z twarogiem i owocami, którego przepis zgłosił Jakub Stefaniak z Olsztyna.

To nie pierwszy pomysł władz powiatu olsztyńskiego, którego ideą jest promowanie Warmii poprzez kulinaria. „Pierwszy projekt to był „Chleb Pielgrzyma”, drugim projektem był „Sublimat Winny Mikołaja Kopernika”, ale pozazdrościliśmy mazurka, więc rozpisaliśmy konkurs na warmiaczka” – mówi starosta olsztyński Andrzej Abako.

Współorganizatorem konkursu na „Warmiaczka” była Spółdzielnia Społem w Olsztynie. Cukiernicy opracowali metody, dzięki którym zwycięska, domowa receptura będzie mogła być wykorzystywana w piekarni. Odwiedziliśmy piekarnię Społem z naszymi kamerami i podglądaliśmy proces wypieku „Warmiaczka”. Pierwszym etapem jest przygotowanie kruchego spodu, który trzeba zapiec. Kolejny krok to przygotowanie i dokładne wymieszanie masy twarogowej. Gotowa masa jest układana na zapieczone wcześniej spody. Później do ciasta trafiają owoce i orzechy. Następnie „Warmiaczek” trafia do pieca na ok. 55 minut.

Receptura na „Warmiaczka” nie jest jednak jedyną, która wykorzystywana jest w tej piekarni. Uznanie w konkursie organizowanym przez powiat zyskał także „Sernik Warmiński” Marcina Szałkowskiego. Proces produkcji „Sernika Warmińskiego” zaczyna się od wypieczenia spodu z kruchego ciasta. Potem należy przygotować masę, której skład może zaskakiwać – to masa twarogowa, ale z dodatkiem… gotowanych ziemniaków. Kolejny krok to dodanie owoców i kruszonki, a następnie pieczenie, które trwa około godziny.

„Warmiaczka”, „Sernik Warmiński” a także „Ślimaczki z konfiturą z czarnej porzeczki”, które w konkursie otrzymały nagrodę internautów, można już kupować w sieci sklepów Społem na Warmii i Mazurach.