WSPIERAMY

EKO
NGO

PROSTO Z OLSZTYNA

Piknik z nauką i sztuką

IRZiBŻ PAN
Znów udowodnili, że nauka ma w sobie coś ze sztuki. Badacze z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie zaprosili mieszkańców na wyjątkowy piknik w sercu miasta.

Są takie dni w roku, gdy każdy może poczuć się jak naukowiec – nawet jeśli ma zaledwie kilka lat. To bowiem przede wszystkim do dzieci adresowane były atrakcje pikniku „Nauka też Sztuka”.

Wydarzenie zorganizowane przez Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie to szansa na rodzinne poznawanie tajników codziennej pracy naukowców. Dużą popularnością cieszyły się stanowiska pokazujące, jakie bakterie na co dzień obecne są na naszych dłoniach. Zainteresowanie budził też anatomiczny model człowieka.

Celem pikniku jest wyjaśnianie w przystępny sposób zjawisk i przemian występujących w przyrodzie, a także przybliżanie badań naukowców z Polskiej Akademii Nauk, którzy pracują w Olsztynie. „Jesteśmy jak na razie najlepszym Instytutem w obszarze nauk rolniczych, od dwóch lat w Olsztynie działa 8. Oddział PAN w Olsztynie i Białymstoku, czyli mamy dość szeroki obszar działań, chcemy przełożyć te informacje do świadomości ogólnej, społecznej” - wyjaśnia prof. dr hab. Mariusz Piskuła, dyrektor Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.

Do udziału w wydarzeniu olsztyński Instytut zaprosił naukowców z całej Polski. Znaleźli się wśród nich laureaci wielu krajowych konkursów wyróżniających najlepszych popularyzatorów nauki. „Można u nas zobaczyć kości sprzed 200 milionów lat, samemu poszukać skamieniałości w kukłach gipsowych przy pomocy dłuta, młotka, ale też nowoczesnego narzędzia – igły pneumatycznej” - zachęca dr hab. Tomasz Sulej, kierownik Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie.