WSPIERAMY

EKO
NGO

PROSTO Z OLSZTYNA

Jak obliczyć piękno?

WYJĄTKOWE SERCE
O tym, że matematyka jest wszędzie, mogli przekonać się uczestnicy XV międzyprzedmiotowego spotkania w Zespole Placówek Edukacyjnych w Olsztynie.

O liczbach w architekturze, symetrii w przyrodzie, proporcjach ludzkiego ciała, wzorach w muzyce i wielu innych zastosowaniach królowej nauk – matematyki mogli się dowiedzieć uczestnicy projektu „Jak obliczyć piękno? – o tym, że matematyka jest wszędzie”. Projekt został przygotowany przez nauczycieli i uczniów Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie. „Próbują udowodnić, że matematyka przenika każdy aspekt naszego życia i oczywiście odnosimy się tutaj do literatury, do sztuki, do architektury, bo to są takie jawne przykłady symetrii, skali, podziału oraz takich oczywistych zastosowań matematyki w życiu. To jest XV  spotkanie międzyprzedmiotowego klubu Hybryda, bardzo inspirujące są te spotkania” - przekonuje Wanda Agnieszka Jabłońska, dyrektor Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie.

Zadaniem uczniów było przygotowanie prezentacji, odszukanie informacji związanych z tematyką spotkania, udowodnienie postawionych tezy. Przed nauczycielami stoi kolejne wyzwanie związane z projektem. „Dalszym ciągiem tej lekcji otwartej będą poniedziałkowe zajęcia, gdzie nauczyciele zamieniają się przedmiotami – na przykład polonistka wejdzie na fizykę, fizyk na polski i tak dalej i będziemy chcieli też prowadzić takie hybrydowe lekcje wykazujące związki między przedmiotami. Czyli na przykład jeśli polonistka wejdzie na fizykę, to powie trochę o konstelacjach widocznych na wiosennym nocnym niebie, ale też powie o pochodzeniu mitologicznym nazw konstelacji, nazw gwiazdozbiorów. O tym, że planety wzięły swoje miano od imion bogów rzymskich” - wyjaśnia założenia projektu Ewa Dominiak, nauczycielka języka polskiego w ZPE