WSPIERAMY

EKO
NGO

PROSTO Z OLSZTYNA

Dożynki powiatowe w Jedwabnie

GMINA JEDWABNO
W Jedwabnie podziękowano za tegoroczne plony.

Po ośmioletniej przerwie, w 2024 roku dożynki powiatowe ponownie zawitały do Jedwabna. Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystej Mszy świętej, po której barwna procesja udała się na stadion gminny. Tam, zgodnie z tradycją, goście mogli podziwiać Obrzęd Dożynkowy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Jedwabno”.

Kulminacyjnym momentem było przekazanie chleba dziękczynnego, symbolu tegorocznych plonów, na ręce gospodarzy dożynek – starosty szczycieńskiego Jarosława Matłacha oraz wójta gminy Jedwabno Sławomira Ambroziaka. Ci z kolei podzielili się chlebem z mieszkańcami. W części oficjalnej był też czas na przemówienia i podziękowania rolnikom za ich pracę. Najlepsi gospodarze odebrali na scenie okolicznościowe wyróżnienia. „Wiele wyrzeczeń, których zwykły człowiek, który pracuje 8 godzin, to na pewno tego nie zrozumie, że trzeba iść rano o godzinie 5:00 czy 4:00 wydoić krowy. Też musimy im dziękować za to, że mają spadkobierców, którzy chcą przejąć ich gospodarstwa” – przekonuje starosta szczycieński Jarosław Matłach. „Chylę czoła i pięknie wam dziękuję za tą codzienną pracę, którą wykonujecie pomimo mnóstwa zadań i zajęć, które macie, ale też na nas samorządowcach i rządzących spoczywa wielka odpowiedzialność, na wspieraniu ludzi mieszkających na obszarach wiejskich” – dodaje Sylwia Jaskulska, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Wojewoda Radosław Król przypomniał natomiast o wyjątkowości dnia, w którym odbywały się dożynki. „Dzisiaj mówimy dużo o tradycji. Tradycją również jest fakt, że dzisiaj mamy Święto Wojska Polskiego, mamy również święto kościelne Wniebowstąpienie Maryi Panny, dzisiaj ksiądz tak pięknie mówił o tym w swojej homilii” – mówi wojewoda Radosław Król.

Starostami tegorocznych dożynek zostali gospodarze z gminy Jedwabno: Katarzyna Bajurko z Nowego Borowego i Marek Zyśk z Burdąga. „Prowadzę gospodarstwo ekologiczne. Od 2015 roku przejąłem gospodarstwo po rodzicach, wtedy była produkcja mleczna,w  drugim roku przemieniliśmy na produkcję bydła mięsnego i po dzień dzisiejszy prowadzę te gospodarstwo” – opowiada Marek Zyśk. „My razem z mężem mamy produkcję mleka. Mamy tylko i wyłącznie krowy mleczne. Jest to rok zdecydowanie lepszy, bo jednak nie oszukujmy się, jest więcej deszczu, który był nam bardzo potrzebny” – dodaje Katarzyna Bajurko.

Ponad 70 procent terenu gminy Jedwabno zajmują lasy, jest tu również kilkadziesiąt jezior, co czyni gminę istotną dla regionalnej turystyki. Nie brakuje tu jednak miejsca dla rolników.  „Rolników mamy niewielu, ale sama gmina jest niewielka, więc my stawiamy na jakość, a nie na ilość. Dla nas każda ilość rolników jest ważna tak samo jak każda ilość mieszkańców jest ważna i chcemy po prostu, żeby to byli najbardziej jakościowi mieszkańcy i rolnicy, jakich tylko możemy mieć” – podkreśla Sławomir Ambroziak, wójt gminy Jedwabno.

Jak na dożynki przystało, nie zabrakło atrakcji. Stoiska Kół Gospodyń Wiejskich kusiły smakowitymi potrawami, przygotowanymi specjalnie na tę okazję. Dla najmłodszych zorganizowano plac zabaw z dmuchańcami, natomiast starsi uczestnicy z niecierpliwością oczekiwali na wieczorne koncerty gwiazd muzyki rozrywkowej – grup Enej i Bad Boys Blue.