WSPIERAMY

EKO
NGO

PROSTO Z OLSZTYNA

Nie marnuję, wykorzystuję!

WFOŚiGW
Pudełka, które często po jednym użyciu lądują w koszu, mogą znaleźć drugie życie w naszych domach.

Każdego dnia produkujemy ogromne ilości odpadów, a wiele z nich to opakowania, które po jednym użyciu lądują w koszu na śmieci. Istnieją jednak proste sposoby, dzięki którym możemy wielokrotnie je wykorzystywać, zamiast bezmyślnie wyrzucać. „Według danych Eurostatu, przeciętny Europejczyk generuje ok. 180 kg odpadów opakowaniowych w ciągu roku, więc ta edukacja jest zdecydowanie potrzebna i tutaj warto podejmować różne działania, żeby we własnym gospodarstwie domowym również ograniczać marnowanie opakowań” – podkreśla Anna Łupina, menadżerka studia kulinarnego Kuchnia Kuźnia.

Z powodzeniem możemy wykorzystać wszelkie plastikowe pojemniki, które świetnie nadadzą się do przechowywania żywności czy domowych pamiątek. „Pudełeczka po czekoladkach np. do zdjęć, pudełka po lodach do jakichś nitek, wełenek, drobiazgów takich nawet po dzieciach, jeszcze jak były małe. Pudełeczka po butach świetnie się przydały do przechowywania pomidorów, które musiałam już zerwać na działce, bo były zielone i dojrzewają mi w tych pudełkach” – wymienia swoje sposoby pani Anna z Olsztyna.

Jeśli mamy kubek termiczny, który nie spełnia już swojej funkcji, możemy go przekształcić w wygodny pojemnik na poranną kawę do pracy. Także butelki po napojach, zwłaszcza te z dużym korkiem, mogą służyć jako doskonałe pojemniki na wodę dla roślin. Z kolei małe słoiczki świetnie przydadzą się do przechowywania octu czy oliwy.

Jak się okazuje, ponowne wykorzystywanie opakowań można zacząć już w momencie, gdy udajemy się na zakupy. „Bardzo często kupujemy produkty, które są nadmiernie opakowane i też pobieramy bezsensownie tak naprawdę jakieś zrywki, jakieś zbędne opakowania w sklepie, gdzie moglibyśmy np. produkty kupować na wagę do własnych pojemników, do własnych toreb wielokrotnego użytku” – podkreśla Anna Łupina.

Nawet proste sposoby wielokrotnego wykorzystywania opakowań pomagają zmniejszyć ilość odpadów, jakie produkujemy każdego dnia. To małe kroki, ale zsumowane mogą mieć realny wpływ na ochronę naszej planety.